Od jakich parametrów zależy wybór wiertła do betonu oraz jak takie wiertło trzeba ostrzyć?

Gdy je kupujemy powinniśmy pamiętać o wybraniu odpowiedniego rodzaju do surowca, w jakim zamierzamy pracować. Jeżeli będziemy wiercić w betonie, to należy wybrać tego typu do betonu, ponieważ nieprawidłowo wybrane możemy bardzo łatwo zniszczyć.

wiertło
drewno

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Podstawowe założenie do wybrania wiertła jest to wiertarski uchwyt, który mamy w swoim elektronarzędziu. Do wiertarek z szybkomocującym uchwytem pasuje wiertło walcowe, które nazywane jest również cylindrycznym. Młoty udarowe lub młotowiertarki zaopatrzone są najczęściej w uchwyty SDS-Max oraz SDS-Plus. Innym istotnym parametrem jest dobranie właściwego wymiaru wiertła. Średnica wierteł normalnie ma od 3 do 32 milimetrów, ale moglibyśmy również odnaleźć wiertła o znaczniejszych średnicach. Także olbrzymie znaczenie posiada długość wiertła. Od długości wiertła jest zależna głębokość otworu, który możemy wykonać w cegle czy też w betonie. Jeśli wybieramy wiertło widiowe, nie moglibyśmy zapominać o materiale, z jakiego jest wyprodukowane wiertło. Dostępne są wiertła ze stali narzędziowej albo z węglików spiekanych.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się, jakie strony są sugerowane przez różne osoby, to zobacz polecane info (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-miekinia/) na tego typu temat. Mogłoby Cię ono bardzo zaabsorbować.

Możemy również spotkać wiertła łączone, więc rdzeń oraz uchwyt są wykonane ze stali a robocza część posiada nalutowane węgliki spiekane. Jeśli wymagamy wiertła do specjalistycznych projektów przykładowo do wiercenia w zbrojonym betonie, to są polecane w takiej sytuacji wiertła tytanowo-węglowe.

Wiertło do betonu charakteryzuje się głowicą o masywnym kształcie i spiralą z jednym rowkiem. Mocna robocza część jest bardzo twarda, głęboko osadzona i szeroka i zezwala na pracę w bardzo twardych materiałach. Wiertło do betonu ostrzyć moglibyśmy na 2 sposoby.

Można nabyć specjalne urządzenie do ostrzenia takich wierteł, albo spróbować zrobić to samodzielnie. Odpowiednie naostrzenie takiego wiertła wymaga jednak mnóstwo praktyki. Należy pamiętać o odpowiednim kącie ostrzenia, żeby stępione krawędzie zostały odtworzone.