W którym miejscu konkretnie można zamontować klimatyzator?

W przypadku klimatyzatorów, najbardziej istotnym parametrem jest moc chłodnicza, którą najlepiej jest przeliczyć przez wykonanie bardzo dokładnych obliczeń emisji ciepła ze sprzętów elektronicznych, ścian czy też z pomiarów nasłonecznienia.

Dzięki tym obliczeniom nie ma problemów z wyliczeniem odpowiedniej mocy chłodniczej, co jest szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń biurowych czy biurowców. Jeżeli chodzi o domy wolnostojące, to przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzebuje 0,1 kW – znaczy to zwyczajnie, że w pomieszczeniu mającym dla przykładu 25 metrów kwadratowych należy zainstalować klimatyzator o mocy około 25 kW. Odpowiednio dobrana moc urządzenia gwarantuje niezwłoczne ochłodzenie wnętrza i utrzymanie optymalnej temperatury, nawet podczas dużych upałów. Jednostki wewnętrzne klimatyzatora instaluje się najczęściej na murze, pod parapetem okiennym, o ile nie ma w tym miejscu kaloryferów lub [roleta nie chce się opuszczać] zwyczajnie pod sufitem. W przypadku sufitu podwieszanego, można w miejscu nad nim zainstalować dla przykładu klimatyzator kanałowy lub klimatyzator kasetonowy.
kształt

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl
Ten pierwszy, zatem klimatyzator kanałowy, można zwyczajnie umieścić w pomieszczeniach klimatyzowanych, ale także poza nimi, dla przykładu na poddaszu czy też w pomieszczeniu technicznym. Znakomitym łącznikiem będzie rura przenosząca powietrze. W czasie montażu jednostek wewnętrznych należy bardzo zatroszczyć się o to, aby pozostawić tzw. swobodny obieg powietrza. Oznacza to, że klimatyzator nie powinien być zasłonięty żadnymi ciężkimi zasłonami, ani meblami. Druga istotna kwestia odnosi się do kierunku ruchu strumienia powietrza. Nigdy nie powinien on zostać skierowany bezpośrednio na osoby, które przebywają wewnątrz danego pokoju. Prawidłowo będzie, gdy następuje mieszanie ciepłego powietrza z zimnym pod sufitem.

Nowoczesne klimatyzatory kanałowe nie tworzą zbyt dużego hałasu, jednak i tak znacznie korzystniej nie zamieszczać ich w narożniku pokoju, gdyż dźwięki odbijają się wtedy od trzech powierzchni, co niestety umacnia poziom hałasu.