Jaki system klimatyzacji będzie najlepszy, jeśli nie ma miejsca na instalację dużej ilości zewnętrznych jednostek?

Do wyboru mamy wiele typów klimatyzacji. Od takich urządzeń, które zapewniają chłód w jednym pokoju do całych mini-systemów, które zezwalają na „elastyczność” w urządzeniu cieplnego luksusu w mieszkaniu albo w domu wolnostojącym.
Różne systemy klimatyzacji różnią się niezwykle między sobą.

systemy klimatyzacji

Autor: IFTM Internorm
Źródło: IFTM Internorm
Garaże przydomowe

Autor: www.wawsystem.pl
Źródło: www.wawsystem.pl
warsztat

Autor: Purmo
Źródło: Purmo
Najprostszym wyjściem są Klimatyzatory przenośne. Są one zalecane w tym wypadku, kiedy nie można zamontować urządzenia w pomieszczeniu na stałe. Są to systemy niedrogie oraz łatwo dostępne, ale trzeba mieć świadomość tego, że są najmniej energooszczędne. Najbardziej zaawansowane systemy, to freonowe klimatyzatory rodzaju SPLIT. Te klimatyzatory wymagają zainstalowania jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, które jest chłodzone oraz jednostki zewnętrznej, po zewnętrznej stronie domu. Te klimatyzatory cechują się dużą energooszczędnością oraz niezwykle licznymi funkcjami dodatkowymi. Są to przykładowo możliwość grzania oraz sterowania. Minusem tych sprzętów jest to, że każdej jednostce wewnętrznej powinna odpowiadać jedna jednostka zewnętrzna. W wypadku, kiedy chłodzonych jest więcej pomieszczeń, wtedy kłopotem staje się położenie jednostek zewnętrznych.
Kłopot rozwiązuje układ MULTI SPLIT. Można by dzięki niemu podłączyć nawet 8 jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Niestety minus to to, że system jest proporcjonalnie bardziej widoczny niż jeden Split. Kolejną wadą systemów MULTI SPLIT jest wymóg poprowadzenia oddzielnych rurek zasilających każdy z klimatyzatorów. Ten kłopot rozwiązują najnowsze układy. Systemy VRF porównać można by do instalacji wody, gdzie jedna pompa zasila w naszym mieszkaniu wiele kranów. Te układy mają duże sprawności energetyczne.

Można się domyśleć, że są także najdroższe, ale w ciągu ostatnich dwóch lat moglibyśmy dostrzec, że ceny tych systemów spadają.

Tak samo emocjonujące zagadnienia znajdziesz w analogicznym serwisie. Jeśli pragniesz je zgłębić – zobacz pod linkiem (https://www.archicom.pl/inwestycje-mieszkaniowe/cztery-pory-roku/), który jest tu.

Trzeba się namyśleć jak dużo pomieszczeń chcielibyśmy chłodzić oraz na zużycie energii elektrycznej.