Jakie istnieją rodzaje instalacji fotowoltaicznych oraz czym się one charakteryzują?

Istnieje kilka typów instalacji fotowoltaicznych. Pierwszym etapem jest dostosowanie typu danej instalacji.
Wyróżniane są 3 najpopularniejsze typy: on-grid: aktualnie najbardziej wydajny i najbardziej popularny w naszych warunkach klimatycznych.

dom - wizerunek

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
samochody

Autor: Pracownia Projektowa ArC2
Oznacza instalację podłączoną już do sieci, dzięki czemu nie wykorzystana na bieżąco energia stworzona w ogniwach fotowoltaicznych, może być przechowywana w sieci. W wypadku pochmurnego dnia lub mniejszej produkcji energii w okresie zimowym, nadwyżkę możemy odebrać. Odmiennym rodzajem są instalacje fotowoltaiczne typu off-grid. Ten typ instalacji w przeciwieństwie do on-grid, nie jest podłączony do sieci, a utworzone nadwyżki są składowane w bateriach.

Jest to najlepszy sposób na uniezależnienie się od różnych dostaw energii elektrycznej z sieci. Takie instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się najlepiej na wioskach, w przestrzeniach odizolowanych, bez możliwości przyłączenia lub w tego typu lokacjach, w jakich sieć często ma usterkę i dostawy energii są przerywane. Ostatnim rodzajem instalacji fotowoltaicznych są instalacje hybrydowe. Jest to połączenie instalacji on-grid z off-grid. Tego typu instalacja fotowoltaiczna hybrydowa podpięta jest do sieci, przy czym także posiada także możliwość składowania siły w akumulatorach.

Czy ten tekst jest dla Ciebie ciekawy? Masz ochotę poznać więcej treści na zbliżony temat? Więc kliknij to i przeglądnij następny opis.

Dzięki temu rozwiązaniu najkorzystniej może się nadawać tam, gdzie wielokrotnie pojawiają się przerwy w dostawach prądu z sieci. Wtedy instalacja automatycznie przełączy się na pobieranie i odbieranie siły z baterii. Funkcjonuje ona bez względu na operatora sieci.

Pod uwagę należałoby również brać miejsce oraz sposób zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Przeważnie montuje się je na pokryciu dachowym, przy czym możliwe jest także wybudowanie mikroinstalacji naziemnej.