Jeżeli chcemy mocno zaingerować w umiejscowienie ścian w swoim mieszkaniu, to będziemy potrzebowali pomocy fachowców

Mury zazwyczaj podtrzymują konstrukcję budynku oraz dach. Nie możemy w dowolny sposób je burzyć oraz stawiać.
Jeżeli nabyliśmy nowe mieszkanie wprost z rynku pierwotnego, to z pewnością będziemy mieli możliwość stawiać ścianki działowe tam, gdzie sobie to zaplanujemy.

ściany

Źródło: http://dimlab.pl/
Nowe budownictwo stawia w dzisiejszych czasach na żelbetonowe konstrukcje i wtedy wewnątrz mieszkania z reguły nie mamy żadnej ściany nośnej. To wielki plus. Jednakże jeżeli mowa o przynajmniej stuletnich kamienicach, to tutaj sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Tam każda ściana może w jakimś procencie unosić na sobie sufit albo dach. Dodatkowy problem jest taki, że raczej nie znajdziemy planu budowlanego tego budynku. W przeszłości przecież nikt tego nie wykonywał. Zatem, jeżeli chcemy usunąć jedną ze ścian, to będziemy musieli wezwać fachowców, którzy zawyrokują, czy jest to w ogóle wykonalne. Może na jej miejsce będziemy mogli postawić porządny filar łukowy, który będzie podtrzymywał strop. Jednakże na takiego rodzaju zmiany musi dać zgodę inspektorat budowlany (polecamy styropian od megastyro) z odpowiedniego urzędu. Jego decyzja będzie obowiązująca. O wiele łatwiej będzie z drugiej strony postawić jakąś ściankę działową. Można zrobić to z popularnego regipsu.

Niektórzy jednak wolą wybrać drewno albo cegłę, ponieważ są to tradycyjne rozwiązania i o wiele bardziej naturalne. Oba materiały po prostu oddychają. Na ścianie z cegły będzie można także zawiesić stosunkowo ciężkie szafki. Na regipsowych nie wolno tego próbować.