Parę słów o dachówkach ceramicznych

Jeśli marzyłoby nam się żeby jakiś dach przetrwał kilka pokoleń to na sto procent dobrym rozwiązaniem okaże się dachówka mnich – dachówka mniszka. To używanie ceramicznej dachówki tłoczonej, która złożona jest właśnie ze wspomnianych dwóch elementów. Ten rodzaj dachówki to stary sposób, w jaki wykonywano się dachy m.in. na terenie dawnej Francji. Poza trwałością dachówki te wykazują się stu procentową szczelnością. Można również fragmenty dachu ulepszać, bez konieczności rozbiórki całości. Wszyscy wiemy, że na większości domów niezwykle rzadko widzimy takie niesamowite dachy.

Dachówka ceramiczna płaska Orea 9

Autor: Wienerberger
Źródło: www.wienerberger.pl

Dziś najczęściej z tego rodzaju pokryciem dachowym możemy się spotkać na zabytkowych budynkach. Na całe szczęście dba się o te dachy. Wiadomo, że, jeżeli zależałoby nam, by na naszym domu dach (więcej tutaj dachy przemysłowe) wyglądał właśnie tak, to oczywiście można wybrać ten materiał budowlany. Dachówka mnich-mniszka to drogie rozwiązanie, ale na sto procent warte zachodu dodatkowe informacje. Jeśli, więc chcemy żeby dach, wyglądał jak dach, trzeba się wysilić. Dodatkowo dachy pokryte dachówką, to te spadziste dachy, które mają mieszkania na poddaszu. Pozostałe budynki mają płaskie dachy, które nawet gdyby były ozdobione dachówką to i tak nikt poza ludźmi pracującymi na wysokościach by tego nie zauważył.

Siła tkwi w tradycyjnych rozwiązaniach
Gdy obecnie spoglądamy na dachy nieczęsto, się nimi zachwycamy. Warto przypomnieć, że obecnie na dach nie nie kładzie się już dachówki jedna po drugiej, a kładziemy blachy przypominające dachówki. Dlatego tradycyjne dachy są w cenie i co najważniejsze cieszą oko. Dachówki te to ceramiczny materiał budowlany znany pod nazwą dachówka mnich-mniszka. Jest to łączenie tych dwóch elementów, które daje pełną szczelność. Warto wspomnieć, że tego rodzaju pokrycie dachowe było wykorzystywane już przez Rzymian i można je zauważyć o wiele częściej niż w Polsce np. w państwach położonych nad Morzem Śródziemnym. Jak wiemy, wszystko, co porządne zyskuje swoich naśladowców. Również taka metoda pokrycia dachu była kopiowana.

U naszych zachodnich sąsiadów i Stanach wybiera się dachówkę karpiówkę, która zaczęła zastępować dachówkę mnich-mniszka. Dziś jest ogrom różnych możliwości pokrycia dachu (sprawdź nowość). Sporo osób rezygnuje z dachówek całkiem. Ogrom gmachów to beton i dachówki okazują się tam zbędne. Może, dlatego, że wiele dachów jest niezbyt ciekawych właśnie, dlatego te stare sposoby pokrycia dachów nadal sprawiają, że wpadamy w zachwyt.

Posted in Bez kategorii