Jakim sposobem dobrze używać deszczówkę.

Każdego roku na nasze domy i trawniki spadają setki litrów deszczówki, która później wsiąka w ziemię, paruje lub spływa w niżej położone miejsca. W naszej strefie klimatycznej opady są dość częste i czasami są dość obfite, ale przytrafiają się także okresy bez deszczu, podczas których gleba i rośliny dość mocno wysychają. Jak się jednak okazuje, można tanim kosztem zmagazynować część spadającej podczas deszczów i użytkować ją w okresie, gdy opadów brakuje.

plastikowy zbiornik na deszczówkę

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym zastosowaniem deszczówki stało się podlewanie ogrodów oraz trawników.

Jeśli chcesz, żeby tego typu artykuły zostały Ci w pamięci na długo, sprawdź witrynę (http://baltic-park.com.pl/), do której odnośnik jest tutaj. Znajdziesz tam bardzo podobne informacje.

Woda taka nie ma w sobie licznych substancji, jakie można znaleźć w wodzie wodociągowej, w tym nielubianego bardzo przez wiele roślin chloru. W dużych miejscowościach będzie miała nieco pyłów zebranych z powietrza, lecz przecież właśnie pod taką samą postacią leci ona w czasie opadów. Kolejnym wykorzystaniem zgromadzonej podczas opadów wody jest mycie samochodów, gdyż nie zostawia śladów na lakierze, coraz więcej ludzi używa jej także w toaletach do spłukiwania muszli klozetowych.

zdobiona rynna na deszczówkę

Autor: Jnzl’s Public Domain Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Za użytkowaniem deszczówki przemawia przede wszystkim rachunek ekonomiczny. Metr sześcienny wody z sieci wodociągowej to koszt przynajmniej ośmiu złotych, a na każdorazowe podlanie przydomowego ogrodu czasami potrzeba kilka takich metrów.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu sądzisz, że warto byłoby szerzej poznać ten temat, to ponadto zerknij tutaj (http://aner.com.pl/kalkulator/prety).

W skali miesiąca może to dać kilkadziesiąt złotych wydanych na samo podlewanie, a za zebraną z opadów wodę nie trzeba nic płacić.

Wprawdzie zbiornik do zbierania wody deszczowej stanowi jakiś wydatek na samym początku, lecz koszt jego najwyższy nie jest, a poza tym będzie to zakup na wiele lat użytkowania. Najbardziej popularne stały się zbiorniki wykonane z porządnego plastiku. Porównując je z metalowymi nie ma przy nich kłopotów z korozją, a sama woda długi czas będzie utrzymywać odpowiednią czystość. Zbiorniki takie są oferowane jako wewnętrzne lub zewnętrze, często są wyposażone w dodatkowe urządzenia takie na przykład pompy, wydruki czy układy przelewowe.

Posted in Bez kategorii