Co należy zrobić zanim zacznie się budowę nowego domu

Każdy dom będzie tak trwały jak jego podłoże. Aby móc stworzyć fundament trzeba wpierw zbadać grunt. Informacje, które otrzymamy po obadaniu gruntu umożliwią nam określenie obciążeń, co z kolei będzie bazą do właściwego zaplanowania fundamentów domu. Jednak bywają grunty, które są mało zwarte bądź słabe

.

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

Posadowienie budowli na takim terenie możliwe jest po uprzednim wzmocnieniu . W zależności od rozmiarów domu i obciążeń, które wywrze na podłoże, stosuje się rozmaite metody wzmocnień.

Najprostszym sposobem na wzmacnianie gruntów piaskowych pod niedużymi i lekkimi obiektami jest zwilżanie gruntu niedużą ilością wody i bicie go ubijakami automatycznymi albo ręcznymi. Jeśli nośność podłoża jest zbyt mała, zaś wynika to z wilgoci gruntu, to możemy zagęścić go drobnymi kamykami bitymi warstwowo. Zagęszczanie gruntu tą metodą wymaga zrealizowania szczelnych ścianek naokoło zagęszczonego obrębu. Więcej na http://www.spoiwex.pl/ie możemy zagęścić zastrzykami z zaprawy cementowej (możemy użyć również inne spoiwa budowlane – szczegółowe informacszczegółowe informacjesię na właściwą głębokość w grunt stalowe rurki, do których przewodami gumowymi wlewa się pod dużym ciśnieniem płynną zaprawę cementową. Zaprawa cementowa napełnia obszary międzycząsteczkowe w podłożu, zwiększając jego szczelność a także odporność. W analogiczny sposób wzmacnia się grunty metodami syntetycznymi, wprowadzając do podłoża związki zawierające szkło wodne bądź polimery.

zagęszczanie gruntu

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Wzmacnianie gruntów strategią Jet Grounting (szczegółowe informacszczegółowe informacje mieszaniu podłoża z zaczynem stabilizującym wtłaczanym strumieniowo pod dużym ciśnieniem (200 bar). Możemy w ten sposób wzmocnić wszelakiego typu grunty: organiczne, namuły, luźne piachy o rozmaitej ziarnistości a także plastyczne podłoża ścisłe. Zastępuje pale. W pierwszym etapie utwardzania, żerdzią wielkości 88,9 mm, drąży się podłoże do głębokości zaplanowanej w projekcie. W trakcie wiercenia wykorzystuje się płuczkę wodną lub bentonitową. Ciecz wtłaczana pod ciśnieniem o wiele upraszcza wiercenie. Po osiągnięciu żądanej głębokości zaczyna się strumieniowe tłoczenie zaczynu poprzez dysze umiejscowione w dolnej części żerdzi. W trakcie zastrzyków grunt jest drobiony i wymieszany z zaczynem.