Jakie rzeczy produkujemy z wytrzymałej stali

Piszę o tym, z jakiego rodzaju blachy robi się dziś maszyny (przykładowo identyczne jak te: do trudnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że każdy z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na discovery Channel.

Jeżeli jednak nie śledziliście tej, co jak co nieemitowanej już serii, pozwolę sobie na krótkie streszczenie.
Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie pokazywano ówcześnie największe, najbardziej wytrzymałe i bardzo ciekawe urządzenia i konstrukcje na świecie – od ogromnych wieżowców będących perełkami architektury i budownictwa, po ogromne buldożery czy dźwigi przeznaczone do pracy w ekstremalnych miejscach, przykładowo w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z których zostały wykonane.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Ostatnio przyszła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się dłużej nad sprzętami używanymi do produkcji takich maszyn. Przecież blacha z jakiej produkuje się taką wielką maszynę ważącą ponad pięćset ton musi być ogromnie wytrzymała! Spędziłem chwilę w sieci i zobaczyłem hardox<, czyli ogromnie wytrzymałą stal, z jakiej tego typu ciężarówki i sprzęty są produkowane. Jeżeli masz ochotę poznać kolejne materiały na taki temat, zobacz portal (https://industrial-cleaning.pl/odkurzacze-przemyslowe-jednofazowe/), a z pewnością on także będzie dla Ciebie wyjątkowy.

Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej odporna na wszystkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najtrudniejszych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem sobie więc – nieźle, ale prawdopodobnie jest to z trzydzieści razy więcej niż standardowy budulec wykorzystywany do konstruowania tego typu sprzętów. Oczywiście, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są w zasadzie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pomaga konstruować maszyny i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej wytrzymałości bez konieczności opracowywania nowych planów konstrukcyjnych, przystosowanych do większej masy materiału.

Widzisz w tym miejscu niezwykle absorbujące tematy, ale kliknij bez wahania ten link, gdyż to rzeczywiście unikalna witryna – ona również Cię zaintryguje!

Właśnie stąd też wywodzi się tak duża popularność takich materiałów]blach.

Pozostając na fali przeszukiwania informacji w internecie moją uwagę zwróciło to, że wyłącznie jedna huta na całym świecie wytwarza tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja patent na system produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.