Jakiego rodzaju materiały są najbardziej odpowiednie na podłogę – panele czy parkiet? Jaki materiał wybrać? Który będzie najlepszy?

Jak planujemy stworzyć najlepszą podłogę w mieszkaniu może pojawić się bardzo ważny dylemat: parkiet czy panele? Co będzie bardziej odpowiednie? Jedno, ale także drugie rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady, szczególnie w odniesieniu do tego, jakiego rodzaju efekt planujemy osiągnąć.

Chciałabyś dowiedzieć się gdzie znajdę dobrej jakości deskę dębową? Zapewniamy wyczerpujące wiadomości

parkiet

Autor: www.podlogi-kopp.pl
Źródło: www.podlogi-kopp.pl

Parkiet jest stworzony z twardych typów drewna, jak przykładowo parkiet dębowy. Mogą to być też pozostałe gatunki, takiego rodzaju buk, klon lub gatunki egzotyczne. To po prostu lite deszczułki w wyprofilowanym, dość często, na wzdłużnych i najważniejszych krawędziach fryzem połączone na zasadzie tzw. wpust-wypust. Wielkość deszczułki jest faktycznie zależna od rodzaju parkietu. Parkiety można wytwarzać również jako płyty oklejane, gdzie wierzchnią warstwą jest drewno wytrzymałe na ścieranie. Pod nim znajduje się sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego albo inny gatunek płyty drewnopochodnej.

Do wyboru mamy rzeczywiście wiele rodzajów i wzorów parkietu. Jest to faktycznie popularny i lubiany, zwłaszcza ze względu na swoją trwałość, typ parkietu. Co najważniejsze, odpowiednio konserwowany jest w stanie służyć chociaż kilkadziesiąt lat. Najbardziej znane typy to model klasyczny i lamelowy. Ten pierwszy jest z litego drewna którego grubość to 22 milimetrów. Klepki są złączone na piórko i wpust, jesteśmy w stanie ułożyć różnorodne wzory, także parkiet jesteśmy w stanie wielokrotnie odnawiać.

parkiet

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Drugi model – lamelowy, co oznacza, że jest bez pióra oraz wpustu, z litego drewna jego grubość to 10 milimetrów, jest bardzo polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Panele (SP – ogrzewanie na podczerwień kraków) są dosyć szybkie w montażu, gdyż nawet możemy układać je samodzielnie.

Opublikowane w tym miejscu artykuły są według Ciebie zbyt skąpe? Jeżeli tak, to wejdź na stronę palety transportowe, na której znajdziesz podobne zagadnienia.

Brakuje także konieczności wykańczania, gdyż wszystkie panele są najczęściej wykończone fabrycznie. Drewniane panele łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z trwałością oraz funkcjonalnością paneli. Zbudowane są z trzech warstw.

Wierzchnia warstwa jest bardzo często wykonana z solidnego drewna drzew liściastych, natomiast to drewno pokryte jest fabrycznie paroma warstwami lakieru. Laminowane panele, identycznie jak drewniane, składają się z trzech warstw. Górna, to znaczy użytkowa oraz dekoracyjna, zrobiona jest z laminatu lub papieru dekoracyjnego. Laminat wierzchniej warstwy może być również pokryty warstwą żywicy melaminowej, jaka zwiększa wytrzymałość na działania wody oraz zabezpiecza przed ścieraniem. Trzeba mieć na uwadze, że niezależnie, w co zainwestujemy zawsze warto korzystać z trwałych oraz odpornych materiałów, jak deska dębowa.