Z jakiego powodu naturalne kamienie są tak popularne w ogrodach, do czego używane są otoczaki.

Ciężko sobie wyobrazić ładny ogród bez kamieni. W związku z tym że stanowią one naturalny budulec, oferowane są w niezliczonej ilości kolorów i rodzajów, to i będą bardzo często wykorzystywane w praktycznie każdym ogrodzie. Kamienie twarde, przykładowo takie jak bazalt lub granit to główny materiał ścieżek, alejek, murków i ogrodzeń.

ogród, otoczaki, ogrodnictwo

Autor: Navin75
Źródło: http://www.flickr.com
Za to tak samo popularne piaskowce i wapienie również spotyka się w ogrodzeniach i murkach, lecz są również elementami sadzawek, oczek wodnych i skalniaków. Te ostatnie rodzaje kamienia można poddać impregnacji, dzięki czemu można znacznie przedłużyć ich żywotność.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej informacji na tego typu temat, to wejdź na ten link – jest tam bardzo świeża treść dotycząca takiej tematyki.

Naturalne kamienie sprzedawane są pod różnymi postaciami. (kamienne kominki) Najczęściej jest to żwir, grys, kostki i płyty, ale można również kupić całkiem spore głazy, które samodzielnie stanowią oryginalny element dekoracyjny. Kamienie w ogrodach przede wszystkim są używane jako budowlane elementy, dzięki swojej wytrzymałości i twardości.

Kliknij na odnośnik sufit napinany w salonie, on przybliży Ci wątek, który Cię właśnie zaintrygował. Przeczytaj artykuł, zawierający ciekawe informacje.

Jednak równie często stosuje się je jako typowo dekoracyjny element, w takiej roli dzięki ogromnie różnorodnej kolorystyce i fakturze także doskonale się sprawdzają.

Jednym z częściej kupowanych rodzajów kamieni stały się otoczaki. Ich charakterystyczną cechą jest to, że posiadają one pozaokrąglane brzegi. Otoczaki naturalne wydobywa się z rzek, to właśnie płynąca woda będzie im nadawać taki ciekawy, oryginalny kształt.

otoczaki białe, kamienie, ogród

Źródło: flickr.com
Produkuje się je także maszynowo, przez co są możliwe do dostania w znacznie większej ilości rodzajów niż naturalne. Na przykład w rzekach otoczaki białe są rzadko spotykane, natomiast używając odpowiedniego rodzaju skał można je wyprodukować w ilościach przemysłowych. Otoczaki sprzedawane są w całkiem sporym przekroju wielkościowym. Całkiem małe będą mieć po centymetrze średnicy, ale można też kupić pojedyncze egzemplarze ze średnicą metra- więcej dowiesz się tutaj: przejdź na stronę. Ten rodzaj kamienia jest powszechnie wykorzystywany w ogrodzie. Najczęściej używa się go jako efektowną część dekoracji, żadna sadzawka raczej się nie obejdzie bez takiej ozdoby. Lecz można także robić z niego oryginalne elementy ogrodowe, przykładowo murki czy ogrodzenia.