Jak wybrać projekt domu swoich marzeń

W obecnych czasach firmy architektoniczne bardzo często oferują gotowe projekty domów. Ludzie przeważnie decydują się na nie w chwili, kiedy sami nie za bardzo mają pomysł na swój dom, a wertując katalogi różnorakich firm natrafiają na projekt, który do nich szczególnie przemawia. Prawdą jest jednak, iż współcześnie, nawet jeżeli mamy sprecyzowane wymagania, to przy odrobinie wysiłku uda nam się znaleźć dla siebie gotowy projekt. Jest to związane głównie z mnogością firm architektonicznych funkcjonujących na rynku.Plusem korzystania z gotowych, już sporządzonych i dostępnych w ofercie konkretnej firmy projektów jest możliwość zaoszczędzenia na czasie. Nie dość, że nie spędzamy aż tyle czasu nad rozmową z architektem dotyczącą tego, jak chcemy by nasz dom (zobacz wiercenie w betonie) wyglądał, to nie musimy również oczekiwać na powstanie projektu naszych marzeń. Standardowe projektowanie od podstaw jest związane zazwyczaj z minimum kilkoma rozmowami z projektantem i stosunkowo długim czasem oczekiwania na plany. Jeżeli chodzi natomiast o gotowe projekty, czas ten jest znacznie krótszy – dodatkowe źródło.

dom - wizerunek

Autor: Urban Explorer Hamburg
Źródło: http://www.flickr.com
fotografia - dom

Autor: Guillaume Baviere
Źródło: http://www.flickr.com

Co ważne, takie projekty często pełnią funkcje pokazowe, mające zachęcić klienta do skorzystania z usług danego architekta. Z uwagi na tę kwestię, są one bardzo dopracowane i w precyzyjny sposób zwizualizowane w programach do tego przeznaczonych, dzięki czemu mamy możliwość, aby sobie idealnie wyobrazić nasz przyszły dom w wybranej lokalizacji. Moda z roku na rok ulega zmianom, jednak istnieje duża szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Coraz większą popularnością cieszą się w obecnych czasach projekty domów energooszczędnych. Są to domy, których wybudowanie może wiązać się z nieznacznie wyższymi kosztami, niż standardowych, jednak ich eksploatacja jest co najmniej kilkukrotnie niższe. Cechuje je zwykle prosta architektura, nieskomplikowane dachy i zwarta bryła. Rezygnuje się tu z reguły z newralgicznych miejsc konstrukcji budynku, takich jak np.

Interesujący artykuł? Jeśli tak uważasz, to zerknij też na podobne wpisy posiadające podobne tematy – one zupełnie Cię pochłoną.

balkony. Przy użyciu nowoczesnych technologii istnieje możliwość ocieplenia domu w taki sposób, aby zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania jego wnętrza było znacznie niższe, niż w przypadku zwykłych projektów.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas dom energooszczędny, czy też standardowy, dzisiejsze firmy architektoniczne posiadają bardzo bogate oferty gotowych projektów. Pomimo zmieniającej się mody i gustów, faktem jest, że każdy, po zrobieniu odpowiedniego rozeznania, może trafić na coś dla siebie – moim problemem są projekty domów energooszczędnych.