Spełnienie wielu marzeń i ogromny stres, czyli o budowie domu

Jak jesteśmy w stanie nazwać budowę domu? Dzieło życia, realizacja marzeń czy olbrzymi niepokój? Chyba każde z takich określeń będzie pasować perfekcyjnie. Wiemy bowiem, iż realizujemy coś ponadczasowego, istotnie jest to spełnienie marzeń, ale zdajemy sobie również sprawę, z jakim stresem ma to związek. Na szczęście, jak każda poważna sprawa także budowa domu to proces, jaki możemy zaplanować i prawidłowo zorganizować. Wszystko jest zależne od dobrego planu budowy.

wyszukiwarka graficzna

Autor: Bocian
Źródło: www.projektoskop.pl

A więc, jak budować dom? Co najważniejsze, miejmy na uwadze, że jest to proces wieloetapowy, co znaczy, iż należy zaplanować każdą rzecz bardzo dokładnie, krok po kroku (przeczytaj o tym tu). Jeśli postąpimy inaczej, nie przeznaczymy odpowiedniej ilości czasu na najbardziej korzystne zaplanowanie, konsekwencje mogą być nieodwracalne – wzrost kosztów budowy i niższa jakość wykonania budynku.

Pierwszy etap to uzyskanie zgody na budowę. Bez tego pbudowy – przeczytaj więcej tutaj -tu nie mamy prawa rozpocząć żadnej budowy. Wiąże się to niestety ze żmudną papierkowa pracą i załatwianiem spraw w różnych urzędach. Jak powszechnie wiadomo, w Polsce takie załatwianie zwykle jest dość męczące i długotrwałe. Po załatwieniu spraw urzędowych zatrudniamy specjalistów i zaczynam budować nasz dom. Pierwsze co, musimy właściwie przygotować plac budowy. Po tego typu pracach geodeta musi wytyczyć budynek w terenie, zgodnie z wytycznymi oraz planem zagospodarowania działki.

Jakie wybrać ściany do domu

Autor: ES Polska
Źródło: ES Polska

Po wykonaniu fundamentów i rozprowadzeniu kanalizacji można stawiać pierwsze mury. Wymurowanie ścian, komina, a jednocześnie postawienie stropów i wykonanie schodów żelbetowych to bardzo istotny etap budowy domu (dzienniki z budowy). Co tu wiele mówić, plan budowy ma wpływ na całą konstrukcję domu. Kolejny krok to zrobienie instalacji wewnętrznych. Ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej określone jest kodeksem budowlanym oraz innymi zasadami bezpieczeństwa. Po takim wykonaniu niezbędne jest sprawdzenie i odbiór instalacji. mieszkania (projekty tanich domów jednorodzinnych)

Jednym z ostatnich etapów są prace montażowe, które zaczynamy od zewnątrz. już czekają do do zamontowania są okna i drzwi. Po wstawieniu okien bierzemy się za prace przy elewacji budynku, która ma dwie nieodzowne role: prezencja zewnętrzna budynku i odpowiednia izolacja domu. I w końcu na sam koniec mamy jeszcze do załatwienia kilka formalności, najistotniejsze to powiadomić o zakończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru. Jeśli nadzór nie zgłosi żadnego sprzeciwu, to w ciągu dwudziestu jeden dni dni nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić się do naszego nowego domu. To jest dopiero radość!