Syntetyczne nawierzchnie – właściwości

Mikrotechnologia i ogromne innowacje ogólnie w technologii i chemii pozwoliły dać światu zupełnie nowych narzędzi, całkiem pionierskich materiałów do różnych zastosowań. Najpowszechniejszym przykładem są uznawane za jednokrotnego użytku, ale wbrew pozorom wcale nie tak słabe torebki, które co dzień można nabyć w spożywczaku za kilkanaście groszy, przenieść w nich zakupy do auta czy do mieszkania, po czym wykorzystać do czegoś innego. Dość tania rzecz, rzecz jasna mniej trwała niż materiałowe worki czy ręcznie robione wiklinowe kosze, z jakim chadzało się po sprawunki dekady wstecz, jednak cały czas w zasięgu ręki, użyteczne również do wielu innych zastosowań.

To oczywiście tylko przykład, który wszyscy znają z własnego życia. Ale tworzywa (cena tartan) syntetyczne, tanie materiały kompozytowe i cała masa innych tworzyw, których przyroda żadną miarą nie była w stanie nam przysporzyć, jest widoczna w naszej codzienności i na tym etapie bardzo ciężko byłoby sobie bez ich zastosowania poradzić. Takim przykładem są nawierzchnie poliuretanowe, jakie stosowane są przykładowo na placach zabaw. Mają, w stosunku do reszty innych materiałów w takim zastosowaniu, same zalety: są trwałe, odporne na wilgoć, całkowicie niegroźne dla dzieciaków. Łatwo je sprzątać, niezwykle łatwo umieścić na nich linie boiska, czego nie da się powiedzieć ani o piachu lub [rolety elewacyjne ceny] żwirze, ani o trawie. To prawda, murawa jest wykorzystywana na boiskach do futbolu, ale gdy pomyśli się o wysiłku koniecznym do jej konserwacji i tego, co mogą z murawą zrobić rzesze dzieciaków, strach oblatuje dowolnego dzielnicowego. Jednym słowem: nawierzchnie poliuretanowe to jedna z najlepszych propozycji do użycia jako nawierzchnie na place zabaw ().

Interchemol - producent klejów poliuretanowych

Źródło: www.interchemol.com.pl

Rzecz jasna do boisk, nawet wyposażonych w syntetyczną powierzchnię, wykorzystuje się się także inne tworzywa, odpowiednio do tego, czy będzie to kort, boisko do futbolu czy też do koszykówki, a także tego, czy boisko jest zadaszone czy nie. Tak czy siak w kwestii placów zabaw poliuretan jest po prostu jednym z najlepszych tworzyw.