Trudny wybór idealnych schodów

Marzeniem, którego zrealizowanie kosztuje dużo czasu, pracy, środków i odpowiedniego podejścia, jest budowa domu. Istnieje dużo rodzin, które chciałyby wyprowadzić się z centrum miasta, w którym tłok i liczba samochodów, problemy z sąsiadami oraz ogólnie pojęta niewystarczająca przestrzeń nie dają żyć na tyle komfortowo, jak by się marzyło.

Rodziny te biorą pożyczki albo dedykują swoje zaoszczędzone pieniądze na budowę samodzielnego domku jednorodzinnego gdzieś na obrzeżach miasta bądź w niezbyt odległej miejscowości. Bywa, że da się nabyć istniejący dom, który dotąd zamieszkiwała inna osoba, a teraz z jakichś względów przekazuje go kolejnym mieszkańcom.

sd.com.pl

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Bądź to budowa, czy też kupno istniejącego domu wymaga to krytycznego spojrzenia. Projekt rodzącego się budynku łatwiej modyfikować – istotna jest wygoda i bezpieczeństwo, wykorzystanie pomieszczeń i systemów mediów oraz ogrzewania. Istniejące budynki także można przebudowywać, ale wiąże się to czasami ze zmianami w konstrukcji, które albo są skomplikowane, albo potrzebują nieporównywalnie większych środków finansowych, niż w wypadku zmiany projektu nowego domku.

W kwestii bezpieczeństwa dobrze jest zerknąć na z pozoru trywialne rzeczy: czy domostwo jest wyposażone w solidne, zewnętrzne drzwi. W sytuacji, kiedy wejście jest wyżej niż poziom gruntu, czy schody (zobacz schody z drewna bukowego) zewnętrzne () są zrobione dobrze, podparte kolumną i pokryte terakotą lub innym materiałem, który w okresie zimowym nie spowoduje zagrożenia poślizgnięciem się – stanowi to problem licznych budowli, z czym można zetknąć się nawet w sercu miasta – wejścia do publicznych instytucji, biur i innych nie są w okresie zimowym bezpieczne, a szkoda. W domku ważne są też okna – czy są dobrze wstawione, szczelne i niepowykrzywiane. Tworząc od nowa budynek nie powinno się oszczędzać na oknach, które wywierają niemały wpływ na jakość systemu grzewczego.

W środku rozsądnie jest pamiętać o rozmieszczeniu pomieszczeń pod kątem użycia: zawczasu dobrze zaplanować, gdzie będą sypialnie rodziców, dzieci, być może domowe biuro. Bardzo wygodnie jest odpowiednio zagospodarować miejsca, które tworzą schody wewnętrzne (polecamy schody wewnętrzne kręcone ) (), pod którymi jest zazwyczaj dużo przestrzeni na szafki czy półki. Oczywiście schody wewnętrzne również powinny być bezpieczne, między innymi dla dzieci: odpowiednio strome, wyposażone w poręcz, pokryte dywanem, co nie pozwoli nikomu stracić równowagi i dopuścić do wypadku.