Wyciągarka samochodowa, co to? Jak jest skonstruowana? Z jakiego powodu warto ją posiadać?

Wciągarki samochodowe to istoty czynnik wszystkich fanów off-roadu. Pozwalają one uniknąć wielu nieprzyjemnych momentów oraz zapewniają niezależność w czasie wypraw po nieprzejezdnych dla samochodów pasażerskich terenach.

różnokolorowe okno zrobione z prostokątnych szkiełek

Autor: Andrew Tarvin
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystywane nie tylko w off-roadzie, ale również straż ogniową pomoc drogową i przemysł (mata z włókna węglowego) choć w trochę odmienionej postaci przygotowanej do podnoszenia ładunku na wielkie wysokości oszczędzając przy tym pracy PRacowniką. Ale czym zasadniczo są wciągarki samochodowe? Jak są zbudowane i jak należy je używać. O tym dowiecie się w kolejnej części tekstu.
Układanie parkietu

Autor: julien haler
Źródło: http://www.flickr.com
Specjalnie profilowana powierzchnia wewnętrzna otuliny Tubolit AR Fonowave dodatkowo podnosi jej walory tłumiące

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Wyciągarki dzielą się na różne rodzaje. Elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne i ręczne. My skupimy się na elektrycznych gdyż te niejednokrotnie montowane są w autach. Wciągarka elektryczna złżona jest z wielu istotnych elementów. Każda wyciągarka posiada silnik który najczęściej napędzany jest energią elektryczną z akumuLatora. Przy wykorzystywaniu takiego rozwiązania należy uważać aby nie wyczerpać ogniwa. Pewnie wciągarki wyposażone są w system zarządzania dwoma ogniwami co pozwala uniknąć rozładowania.

Następnym elementem jest bęben który ma kształt cylindra i na niego nawijana jest lina którą trzeba okręcać równomiernie aby pozbyć się uszkodzeń całej instalacji. Lina może być syntetyczna lub stalowa. Lina metalowa jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Lina (e-ogniwa liny do zrywki drewna) syntetyczna jest za to lżejsza, łatwiej się ją nawija ale jest droga i łatwo ją zniszczyć oraz szybciej się psuje. Kolejny element to ślizg który nawija linę na bęben. Kolejnym elementem jest przekładnia zębata, hamulec oraz sterownik odpowiadający za prace całego układu.

Wyciągarki hydrauliczne częściej wykorzystywanie są w przemyśle tam gdzie pojawiają się duże maszyny np. podesty ruchome przejezdne. Reasumując wyciągarki to łatwe maszyny w które warto zakupić aby uniknąć kilku nieprzyjemnych momentów.