Minusy i plusy dachów płaskich, najważniejsze rozwiązania i techniki używane przy takich konstrukcjach

Jednymi z najczęściej spotykanych rodzajów dachów są dachy spadziste. Mają one dużo zalet i doskonale sprawdzają się w prawie każdym budynku. Dobrze będą sobie dawać radę z odprowadzaniem wody, a dzięki spadkowi nie potrzebują dużej szczelności pomiędzy elementami pokrycia, przez co nie wymagają najwyższej jakości materiałów. Mają też pewne wady – koszt dachu spadzistego jest dużo większy niż wersji płaskiej, poza tym są duże kłopoty z postawieniem konstrukcji, jeśli dach będzie bardziej skomplikowany.

Trwały dach na lata

Autor: Monier
Źródło: Monier
W ostatnich latach do łask zaczynają wracać dachy płaskie, dające architektom i projektantom zupełnie nowe perspektywy. Wynika to z tego, że opracowano nowe techniki stawiania, gwarantujące praktycznie całkowitą szczelność takiego dachu. Przed laty bywało z tym różnie – nawet bardzo dokładny montaż sprawiał, że niekiedy dach – hiperłącze – za kilka lat zaczynał cieknąć, co musiało się wiązać z dość drogim i zawsze mało wygodnym remontem. Z takich też powodów wiele osób bardzo się zraziło do takich dachów i zyskały one niezbyt dobrą renomę.

Źródło artykułu –

Przełomem w konstrukcjach płaskich dachów stało się dopracowanie metody termozgrzewalnych pap. Przy takich rozwiązaniach dachy montuje się z gotowych części, które mają postać styropianowych płyt pokrytych papą. Łączenia zalewa się płynnym, gorącym lepikiem, dzięki czemu powstaje trwała, odporna na warunki atmosferyczne i bardzo wytrzymała powierzchnia.

Ułożona w taki sposób papa ( http://www.styro-papa.pl/pl/montaz-styropapy/ ) na styropianie zapewnia duży poziom szczelności, a dolna styropianowa warstwa stanowi izolację termiczną – przez to również od góry budynek będzie należycie ochraniany przed zimnem – źródło. Ponieważ jednak na wszystkich dachach trzeba wykończyć obrzeża, obudować kominy i pozostałe konstrukcyjne elementy, to niezbędne będą dodatkowe części wykonane w taki sam sposób. Zaliczyć do nich można przykładowo kliny dachowe, które służą do otrzymania łagodnych przejść między prostopadłymi powierzchniami, mają one postać klinów ze styropianu z wierzchnią częścią z dobrej papy.