Polacy coraz lepiej dbają o środowisko, dziś mogą skorzystać z wielu pomocnych narzędzi, które w tym wspierają

Z każdym następnym rokiem coraz większą uwagę poświęca się ekologii. Segreguje się odpady, szuka odnawialnych źródeł energii, a nawet walczy się ze ściekami. Te ostatnie są ogromnym problemem, bo wciąż zdarza się tak, że są odprowadzane na dziko, a szamba na nieczystości są źle zabezpieczone oraz nieszczelne.

przykład oczyszcalni ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście wiedza rodaków w tym temacie wciąż rośnie oraz zjawia się coraz więcej narzędzi ekologicznych. Do takowych z pewnością można zaliczać przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Najczęściej na wsi

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalowane przede wszystkim na wsiach, co związane jest z deficytem sieci kanalizacyjnej w tych miejscach. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest świetną alternatywą dla szamb, które cały czas są w takich miejscach wykorzystywane. Budowa szamba (www.ajpszamba.pl) okazuje się tańsza, ale na dłuższy czas budowanie przydomowej oczyszczalni ścieków okazuje się bardziej ekonomiczne – .

Wspomniana oczyszczalnia bywa niezwykle prosta w użytkowaniu, jak także tania. To inwestycja, która z pewnością się zwróci, z tym, że musi to potrwać parę lat. Jedną z najistotniejszych kwestii mówiących o wygodzie wykorzystania takich oczyszczalni jest to, że nie trzeba już martwić się wywożeniem szamba. Ścieki zbierające się w takiej oczyszczalni ścieków, rozkładają się w sposób naturalny, a pozostała ciecz wnika do ziemi, dzięki czemu zbiornik nie przepełnia się.

ekologia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Z troską o środowisko

Ścieki wypuszczane na dziko do strumieni są ogromnym obciążeniem dla natury, zwłaszcza jeżeli pochodzą z firm. Również źle zabezpieczone szambo może stać się takim zagrożeniem, bo nieczystości mogą wnikać do ziem, na których sadzi się jarzyny lub do studni, która zasila dom w wodę. Prawidłowo zainstalowana przydomowa oczyszczalnia ścieków jest narzędziem zarówno ekologicznym, jak również zupełnie bezpiecznym, ponieważ zbierające się nieczystości (sprawdź flotator na www.maragency.pl) samoczynnie rozkładają się do czynników bezpiecznych dla gruntu oraz natury.

Oczywiście podczas instalowania rzeczonej oczyszczalni trzeba trzymać się ustalonych zasad. Instalując osadnik wstępny należy pamiętać o wymogu zastosowania dystansu piętnastu metrów od studni zbudowanej na terenie przydomowym, jak również dwóch metrów od granicy działki oraz określonych odległości od kabli i rur wkopanych w ziemię. Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków nie trzeba zdobywać zezwolenia o ile ich pojemność nie przekroczy określonej normy, mimo wszystko trzeba pamiętać o wykonaniu zgłoszenia.

Przy kupnie biologicznej oczyszczalni najlepiej skoncentrować się na przedsiębiorstwach, które proponują pełne usługi, związane z projektem instalacji, instalacją, jak też późniejszą konserwacją. Dzięki temu można sobie oszczędzić kłopotów i zamieszania.