Nawierzchnie z brukowe: jak ułożyć brukową kostkę?

Jakich surowców powinniśmy użyć jak też w jaki sposób ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej, aby alejki, dróżki ogrodowe bądź podjazdy wytrzymały długie lata i były funkcjonalne?
Wybierając płyty granitowe, trzeba brać pod uwagę nie tylko estetykę nawierzchni, ale też względy praktyczne.

architekt

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Przed kupnem kostki warto się zastanowić, gdzie jak też w jakim celu będzie położona kostka granitowa, od tego zależy jej odmiana. Grubość kostki dobieramy pod kątem natężenia ruchu, który będzie się po niej odbywał (płyta granitowa).

Zapewne nada Ci się najnowsza publikacja (http://nawadnianie.pl/). Więc kliknij w ów link i raduj się tekstem, który z przyjemnością dla Ciebie stworzyliśmy.

W miejscach, w których będzie to ruch pieszy, na przykład na dróżce w ogrodzie, starczy zastosować kostkę o grubości 4 albo 6 cm. Na podjeździe do garażu należy położyć kostkę o grubości minimum 6 cm. Jeżeli jednakże przewidziany jest ruch aut ciężarowych, dobrze jest dobrać bryłkę o grubości 8 cm lub więcej.

Jeśli sądzisz, że te informacje są przydatne, to odsyłam do tego serwisu (https://www.regeneracja-posadzek.pl/uslugi/naprawa-i-renowacja-posadzek-przemyslowych/) – w tamtym miejscu także są zbliżone tematycznie dane, które warto przeczytać.

Dla trwałości nawierzchni najważniejsze jest bowiem należyte dostosowanie grubości kostki – zależnie od obciążeń, które będą na nią oddziaływały.

Format kostki zależy od wielkości nawierzchni. Jeśli przykładowo układamy wąską alejkę, korzystniej wybrać niedużą kostkę o prostym wzorze niż dużą, wyrazistą a także skomplikowaną (producent kostek granitowych). Uniknie się jej docinania, a tym samym niekorzystnego trwonienia materiału.
Kształt a także typ kostki dobiera się również biorąc pod uwagę miejsce jak też przeznaczenie powierzchni, na której kostka brukowa ma być ułożona.

W środku miasta lub w zabytkowym sąsiedztwie lepsze będzie wzornictwo nawiązujące kształtem do tradycyjnych bruków. W grupie owej występują, zarówno drobne bryłki, jak także większe i masywniejsze bryły, odtwarzające bruk tradycyjny. Strzegomski Producent kostki granitowej na jakiego postawimy musi być sprawdzony.