Zalety i wady pomp ciepła różnego rodzaju

W miarę upływu czasu, ludzie stają się zdecydowanie bardziej proekologiczni, szczególnie, że technologie przyjazne dla otaczającego świata są zazwyczaj także alternatywami bardzo opłacalnymi z finansowego punktu widzenia. W nowoczesnym budownictwie chętnie stosowane są pompy ciepła, lecz ich rodzajów jest tak wiele, że zwykle wybór jest niezwykle trudny.

Wszystkie pompy ciepła funkcjonują w podobny sposób: pobierają ciepło ze środowiska naturalnego i dostarczają je do pomieszczeń domowych, wpływając na ogrzanie domu oraz użytkowanej w nim wody. Powszechnie stosowane rodzaje to pompy ciepła powietrze woda oraz pompy ciepła gruntowe – . Każde z nich mają swoich miłośników, jak i oponentów.

Pompa ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com

To, jakiego typu pompę nabędziemy, musi być uzależnione nie tylko od stanu naszego portfela, lecz również od warunków otoczenia, w jakim żyjemy. Pompa ciepła powinna być dobrana w zależności od temperatury otoczenia, ukształtowania działki, pokrycia gruntu i od zapotrzebowania na ciepło, czyli od powierzchni domu i kondycji zastosowanej izolacji.

Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrze woda, czerpią ciepło z atmosfery. Taka pompa – znajdź więcej – nie wymaga zaawansowanych przygotowań do zamontowania, więc jej instalacja jest tania, warto natomiast zauważyć, że efektywność urządzenia spada, gdy na podwórku robi się zimno (wejdź tutaj).

Chociaż współczesne pompy ciepła mają zakres działania do nawet -20 stopni Celsjusza, należy pamiętać, że w sytuacji, gdy temperatura powietrza jest niewysoka, koszt wytworzenia ciepła bardzo wzrasta, gdyż maleje stosunek ilości wytworzonej energii do ilości zużytej energii elektrycznej. Bardziej ekonomiczne są pompy ciepła gruntowe, lecz w ich przypadku zamontowanie maszyny jest zadaniem niełatwym i znacznie zwiększa koszty.

Najbardziej zadowalający efekt daje bowiem użycie pompy z pionowymi wymiennikami ciepła, zlokalizowanymi głęboko w ziemi. Tańszym, lecz jednocześnie mniej wydajnym rozwiązaniem, jest zamontowanie wymienników poziomych.

Bez względu na to, jakiego typu pompę ciepła zakupimy, cena ogrzewania i tak bardzo spadnie, w odniesieniu do tradycyjnych metod grzewczych. Suma zainwestowana w pompę ciepła zwróci się w ciągu paru okresów grzewczych, w dalszych latach generując już konkretne zyski. Co więcej, stawiając na nowatorskie metody ogrzewania domu i wody, chronimy środowisko naturalne i zapewniamy sobie dobrą jakość powietrza w miejscu, w którym żyjemy.