W jaki sposób pół wieku wstecz radzono sobie z ogrzewaniem lokali mieszkalnych, a jak współcześnie podchodzimy do takiego zagadnienia

W naszych szerokościach geograficznych trzeba nastawić się, że co najmniej przez połowę roku pali się w piecach. Ogrzewanie jest tak istotną instalacją, że żaden właściciel domu parterowego nie może wprowadzić się na stałe, jeżeli w piwnicy nie zamontowano np. pieca co. Jednak razem z rozwojem nowych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które kompletnie zrewolucjonizowały nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedyś budynki ogrzewano nade wszystko standardowym opałem, czyli węglem brunatnym bądź ewentualnie drewnem.

Podobny zajmujący artykuł prezentowany jest tutaj, więc odwiedź witrynę producent bram wjazdowych i zobacz, jakie informacje tam odnajdziesz. One także Cię zainteresują!

Z upływem dekad ekologia stała się trendy, co w rezultacie spowodowało, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać zupełnie inne maszyny.

Stare piece kaflowe i stalowe piecyki zostały wyparte najpierw przez solidne i ciężkie piece co, które notabene funkcjonują do po dzień dzisiejszy i mając się całkiem dobrze. Ich bezdyskusyjną zaletą pozostaje fakt, że można w nich palić wszelkiego rodzaju surowce, od węgla kamiennego poczynając, a na papierze finalizując. Jednak teraz wytwórcy systemów grzewczych koncentrują swoją uwagę na odnawialnych źródłach ciepła, czyli np.

Jeżeli jest w przedstawianym tekście coś wartościowego dla Ciebie, to szybko sprawdź obowiązkowo także te informacje – w nim też zobaczysz wiele podobnych informacji.

na świetle słonecznym.

wielka zmiana była w stanie się urzeczywistnić dzięki takim urządzeniom jak pompy ciepła (wejdź na stronę i dowiedz się więcej). Działają one na prawach określonych przez fizykę, więc bazują na wiedzy, którą ludzkość zdobywała przez stulecia. Ciepło do grzania domowych murów jest pozyskiwane z gruntu, ale na tym nie koniec. Udaje się nawet do tych celów wykorzystać również wodę, a nawet powietrze.

Rekuperator

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Branie energii cieplnej ze znanych od znanych od starożytności żywiołów jest bardzo opłacalne, bowiem pompy ciepła są też wykorzystywane do grzania bieżącej wody. W ten sposób można, jak pokazaliśmy, zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną (polecana firma Nanoterm).

Rekuperacja to wyraz, który wcale nie tak dawno zadomowił się w polskich słownikach. Słowo to nazywa także czysto fizyczne zjawiska, a przy okazji ma całkiem dużo wspólnego ze współcześnie modną ekologią. Reguła zdrowego rozsądku przypomina nam, że nie wypada trwonić żadnej energii i to prawidło tyczy się też instalacji grzewczej. Wykorzystanie wszystkich możliwości bywa o tyle istotne, że opłaty związane z prowadzeniem domu i w tym przypadku będą spadały. Kto więc jeszcze nie zna pożytków, jakie są powiązane z wyrazem rekuperacja, winien jak najszybciej przewertować specjalistyczną prasę lub poczytać odpowiednie fora internetowe.