Modelarstwo odlewnicze, przeciwko żelkoty – czyli, wytwarzanie odlewów, przeciwko zabezpieczanie nawierzchni

Na jakich zasadach polega modelarstwo odlewnicze a także do jakich rzeczy się przydaje? Czym dokładnie bywają żelkoty i do czego się je używa? To wszyściutko a także jeszcze więcej odnajdziesz wewnątrz naszego nowiutkiego artykułu!

Nasz tekścik zaczniemy od pojęcia: modelarstwo odlewnicze, dowiedz się o modelarstwie odlewniczym które bywa działem tak nazywanego „odlewnictwa”, w którym to wytwarza się modele kawałków odlewanych. Bywają one najczęściej tworzone z drewienka, czy metalu, choć także używa się do nich tworzyw nieprawdziwych czy gipsu – te dwa ostatnie jednak znacznie mniej. Dzięki modelarstwie odlewniczym, robimy formy a także – sprawdź więcej – rdzenie, które później stosujemy do wytwórstwa odlewniczej. Jak prościutko się zorientować, dzięki owym formom, nie potrzeba wszystkiego „strugać” od samego początku, dzięki czemu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu.
modelarstwo odlewnicze

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com

Czym jednak bywają żelkoty? Przeciwko pozorom nie bywają to żelki o kształcie kotów – są to substancje do użytkowania „na wierzch” przeróżnych powłok. Zadaniem żelkot jest zabezpieczenie nawierzchni już gotowego produktu, mając możliwość mu przy okazji nadać kolor, lub zamaskować wzorek utworzony po laminacie. Żelkoty epoksydowe (kliknij link żelkoty epoksydowe) bywają odporne na czynniki mechaniczne, atmosferyczne, wewnątrz tego promieniowanie słoneczne, oraz penetrację wody.

Żelkoty istnieje możliwość podzielić na: topkoty (ostateczna warstwa laminatów), żelkoty bielutkie oraz kolorowe, żelkoty transparentne (do zaznaczenia struktury powierzchni), żelkoty chemoodporne (używane przy agresywnym środowisku chemicznym) , żelkoty podkładowe, a także żelkoty elastyczne i ekologiczne – te na końcu emitują bardziej małą liczbę styrenu.