Podstawowe informacje na temat budowy i zasady funkcjonowania zbiorników hydroforowych.

Mając cały czas dostęp do bieżącej wody większość z nas nie będzie się nawet zastanawiać nad koniecznością jej magazynowania. Tymczasem nawet to, że z kranu wylatuje silny strumień jest efektem tego, że w pewnym miejscu w instalacji wodociągowej wykorzystano jakiś zbiornik.

zbiorniki na wodę

Autor: Rogala
Źródło: Rogala
W przypadku wody i innych płynów powszechnie wykorzystuje się zbiorniki ciśnieniowe, nazywane również hydroforowymi. Przy dużych sieciach mogą mieć one pojemność dochodzącą do kilku tysięcy metrów sześciennych, ale popularne są również urządzenia znacznie mniejsze, stosowane na przykład w prywatnych domach albo niewielkich firmach. W każdym przypadku wykorzystuje się w nich podstawowe prawa fizyki, a sama budowa takich urządzeń nie jest bardzo skomplikowana.
Ciśnieniowe zbiorniki na wodę składają się z kilku części, i robi się je z różnych materiałów. Najczęściej jest wykorzystywana mocna stal lub żeliwo, wybór w dużym stopniu będzie zależał od ciśnienia roboczego, jakie ma panować w środku. W zbiorniku znajduje się odpowiednia ilość cieczy, a nad nią poduszka powietrzna, która będzie wytwarzać wymagane ciśnienie. Wraz ze zmniejszaniem się ilości płynu będzie również maleć ciśnienie w środku, a kiedy osiągnie poziom minimalny, uruchamiana jest pompa. Wtłacza ona wodę aż do osiągnięcia maksymalnej wartości ciśnienia, po czym przestaje pracować.

Cykl taki PPRI Żegrze cały czas, dzięki czemu wypływający płyn cały czas będzie się znajdować pod właściwym ciśnieniem. I identycznie to funkcjonuje na przykład w instalacji wodociągowej, z której każdy z nas przecież na co dzień korzysta.