Piec na pelet – który kocioł wyselekcjonować

Piec na pelet to wydatek blisko paru albo nawet paręnastu tysięcy złotych. Co zatem wyselekcjonować oraz na co zwracać uwagę przy zakupie, aby nie były to pieniążki wyrzucone w błoto? Którymi regułami się pokierować, wybierając kocioł na pelet?

Kotły (ciekawe kotły przemysłowe: więcej w tym serwisie) określone do spalania peletu są na ogół sprzedawane z automatycznymi podajnikami oraz zbiornikami opału. Podajniki mają za zadanie dostarczać paliwo ze zbiornika do paleniska. W asortymencie są ślimakowe bądź pneumatyczne. Te ostatnie gwarantują transportowanie peletu na odległość kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu paliwo może być magazynowane w dużej odległości od kotłowni, na przykład w oddzielnym pomieszczeniu albo w zbiorniku postawionym na zewnątrz. Najlepiej wygospodarować duże wnętrze na opał, gdyż można wyposażyć się w jego zapas na cały sezon grzewczy w okresie, gdy jego cena jest najniższa.

ogrzewanie, dom, ciepło

Autor: JMacPherson
Źródło: http://www.flickr.com

Większość kotłów na pelet to sprzęty jednofunkcyjne, zasilają wyłącznie instalację grzewczą. Żeby mogły przygotować wodę do mycia, trzeba do nich dokupić zasobnik c.w.u.. Osobliwością są kotły (zapoznaj się z cenom kotły parowe w energetyce przemysłowej – bosch-industrial.pl/articles/news/Kotly-parowe) z wbudowanym zasobnikiem. Nie warto kupować pieca o mocy większej aniżeli określona w projekcie budynku, albowiem przez większą część sezonu zimowego winien pracować z mocą nominalną. Będzie wtedy osiągał najwyższą sprawność, zatem z porcji paliwa generował najsporzej energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie peletów będzie mniejsze i do powietrza trafi mniej zanieczyszczeń powstających w procesie spalania.

W ofercie wytwórców pojawia się coraz to sporzej kotłów małej mocy – nawet parokilowatowych. Taka moc starczy do ogrzewania przyzwoicie ocieplonego domu. Jeżeli kocioł ma też podgrzewać wodę do mycia, jego siła winna być większa (w większości wypadków powyżej 20 kW).

Pelety jest to granulat przygotowywany z drzewnych odpadów: trocin, wiórów czy zrębków, sprasowanych pod ogromnym ciśnieniem, bez dodatków tj. lakiery. Ma on formę lasek o przekroju od 6 do 25 mm i długości do paru cm. Zalicza się je do grupy ekologicznie czystych paliw z biomasy. Ponadto, kotły do spalania peletów instalowane w budynkach jednorodzinnych mogą być bezobsługowe i wtedy umożliwiają tak samo wygodną eksploatację jak na przykład piece na olej opałowy.