Zarówno dawniej, jak i dziś kominy były i są integralnym elementem właściwie każdego wolnostojącego budynku, jak również zabudowań ogromnych zakładów

Komin bywa niezwykle ważną częścią domu parterowego. I być może część osób, a szczególnie eleganckich pań, nawet nie myśli o jego istnieniu, dopóki na dworze nie zrobi się chłodniej. A kiedy nareszcie rozpoczyna się sezon grzewczy, to gospodarze w większości przypadków myślą głównie o paliwie: węglu lub drewnie. Tymczasem niewielu mężczyzn koncentruje uwagę na konserwacji wymienionego i koniecznego elementu składowego budynku.

przemysł

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com

Chyba jeszcze mniej przeciętni członkowie społeczeństwa wiedzą o rodzajach kominów, a także o zasadach ich doboru do danego kotła, który być może został już zamówiony cztery tygodni wcześniej bez żadnej konsultacji ze znawcą tematu.Żeby kontynuować temat z pierwszego ustępu, trzeba byłoby dodatkowo nadmienić, że komin pełni też funkcje dekoracyjne. Wyjątkiem od takiej reguły są przypuszczalnie tylko kominy przemysłowe, które są budowane po to, żeby dana rafineria mogła w ogóle funkcjonować.

Niewątpliwą ozdobą mogą tutaj być czerwone żarówki umieszczane na zwieńczeniu tych wysokich kominów, ale miejmy świadomość, że przecież takich oświetlenia nie montuje jako części dekoracji.Kiedyś, czyli np. 200 lat wstecz, wznoszenie kominów nie było czynnością tak wieloaspektową jak teraz. Trzeba jednakże pamiętać, że wiele z nich w dalszym ciągu służy obecnym mieszkańcom gospodarstw – na przykład na terenie południowo-zachodniej Polski do dziś stoją budynki mieszkalne, często zabytkowe, z kominami pamiętającymi lata zaborów lub obydwu wojen światowych.

Zainteresował Cię ten wpis? To świetnie, gdyż oryginalny wpis zawiera podobne dane do publikowanych.

Aby wspomniane kominy mogły prawidłowo działać, to musiały oczywiście zostać odnowione, ale tak naprawdę cała konstrukcja bywa nienaruszona, co korzystnie świadczy o kompetencjach niegdysiejszych budowniczych, jak również o surowcach, których używali.

Z kolei budowa kominów przemysłowych (Url) to absolutnie inna historia. Dziś wykorzystuje się nowoczesne technologie, co po części bywa także związane z użyciem innych paliw niż dwa wieki wstecz. A poza tym przedsiębiorczy współwłaściciele rafinerii dbają o to, aby na bieżąco unowocześniać zakład. A jak doskonale wiemy, niekiedy łatwiej, a zarazem sensowniej, jest postawić dany element obiektu od podstaw niż odrestaurowywać ten stary. Dlatego kominy przemysłowe w tych nowocześnie wyposażonych zakładach albo elektrowniach mają góra 10 lat i być może w niedalekiej przyszłości zostaną znów unowocześnione.