Tylko specjalista w oparciu o badania wytrzymałościowe może dokonać oceny czy nieruchomość nadaje się na przeróbkę

Przekształcenie istniejącego budynku to trudne zadanie, w szczególności, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod całkowicie inne zadania niż dotychczas. Zanim zaczniemy prace, niezbędne jest przeanalizowanie zarówno obowiązującego projektu, jak i przeprowadzenie badań wytrzymałościowych, pozwalających określić czy jakość użytych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeśli chodzi o dalsze korzystanie z budynku.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, zgodnie z prawem budowlanym, konieczne do przeprowadzenia, jeśli mamy zamiar dokonać zmiany w istniejącym dotychczas budynku. Inne przypadki są między innym wtedy, gdy budynek (czytaj tutaj) jest bardzo popękany i widać zarysowania. Wówczas koniecznie trzeba zrobić ekspertyzę, dzięki której dowiemy się więcej o stanie budynku i jego dalszej przydatności.

badania ndt wykonuje profesjonalista, a więc rzeczoznawca budowlany. Należy pamiętać, że sporządzenie ekspertyzy nie zawsze jest wymagane, jeśli widać popękane ściany, często bowiem wystarczy wydanie zwykłej opinii przez inżyniera budowlanego. Ale nie w takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z modernizacją budynku. Tutaj ekspertyza jest konieczna. Budynek bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż na początku było to ustalone.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdź tutaj stan deweloperski dom warszawa inne tego typu materiały – one również są warte zainteresowania.

Trzeba więc przeanalizować czy i jak można zmienić układ ścian, jak można rozlokować nową instalację itd. Jedynie specjalista może przeprowadzić ocenę i stwierdzić czy nieruchomość po uwzględnieniu badań wytrzymałościowych nadaje się na wskazaną przeróbkę.

Sporządzając ekspertyzę fachowiec robi opis badanych elementów, wraz z dokumentacją rysunkową oraz fotograficzną. Efektem finalnym ekspertyzy jest zaprezentowanie wniosków informujących o przydatności budynku do dalszego użytkowania.

Ekspertyza zawiera ocenę ścian, dotychczasowych instalacji, a także co najważniejsze – ocenę przyczyn wystąpienia dotychczasowych usterek. Z tym wiążą się także zalecenia co do wykonania wymaganych napraw i wzmocnień. Badania wytrzymałościowe odgrywają więc tu ważną rolę, wskazując na wytrzymałość wykorzystanych materiałów konstrukcyjnych. Jeśli jest ona niewystarczająca inwestor musi dokonać wymiany materiałów, by konstrukcja była rzeczywiście solidna i wytrzymała.