Styropian, znakomity termoizolacyjny, powszechnie stosowany w budownictwie

Podejmując decyzję o budowie domu, wielokrotnie stajemy przed dylematem wyboru technologii i materiałów, o których zbyt wiele nie wiemy lub na których się absolutnie nie znamy. Budując dom pragniemy, aby ten przyniósł nam jak najwięcej radości i był jak najekonomiczniejszy w eksploatacji.

termoizolacja

Autor: Baumit
Budowa domu jest ważnym zamiarem, które sporo osób rozpatruje jako lokatę kapitału na całe życie, a wielokrotnie nawet podchodzi do tego na gruncie wielopokoleniowym. W związku z tym warto mieć na uwadze surowce, które zapewniają trwałość. Takie które gwarantują niewielkie wydatki eksploatacyjne. Ogromną paletę rozwiązań architektonicznych oraz wykonawstwo zarówno dla typowych, jak i innowacyjnych aranżacji – odnośnik. Materiałem wykorzystywanym powszechnie do budowy domów, jest styropian. Jego bezsprzeczną pozytywną stroną, jest odporność na działanie wody, pleśni, grzybów i bakterii.

Styropian jest łatwy w obróbce gdyż nie pyli, nie uczula i nie wymaga używania środków ochrony osobistej. Nie jest w żaden sposób niebezpieczny dla zdrowia, o czym świadczy dopuszczenie go do styczności z produktami spożywczymi. Jego fenomenalne cechy termoizolacyjne oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że jest on dzisiaj najczęściej używanym materiałem izolacyjnym na krajowym rynku. Używanie styropianu w branży budowlanej jest szerokie. Płyty styropianowe, stosowane są do izolacji cieplnej głównie ścian zewnętrznych obiektów budowlanych a także dachów, stropów, stropodachów, podłóg, posadzek jak również urządzeń cieplnych i chłodniczych. Do izolacji rur kanalizacyjnych, celem utrzymania stałej temperatury wewnątrz rur, zarówno dodatniej jak i ujemnej używane są otuliny styropianowe. Otuliny styropianowe są lekkie, proste i szybkie w montowaniu.

styropian

Autor: Baumit
Mają dużą solidność oraz są wytrzymałe na działanie wody. Po to by nakierować wody opadowe z dachu w kierunku rynien lub otworów spustowych, wykorzystuje się styropianowe kształtki dachowe. Płyty spadkowe, używane są do ukierunkowywania powierzchni płaskich: tarasów, dachów i innych, takich którym pragniemy nadać spadek czy odpowiednie pochylenie – poczytaj. Mogą to być kształtki dachowe ze spadkiem jednostronnym, dwukierunkowym, korytkowe ze skosem do jednego miejsca itp. Zastosowanie takiego rozwiązania, jest o wiele tańsze aniżeli chociażby zrobienie nachylenia na konstrukcji dachu, ponieważ styropian jest materiałem lekkim, znacząco ograniczającym ciężar dachu, a elementy styropianowe są łatwe i szybkie w montowaniu.