Jak maszyny wykorzystywane w branży geotechniki pomagają chronić ludzkie życie

W latach 60 ubiegłego wieku we Włoszech wydarzyła się najprawdopodobniej największa wodna apokalipsa wodna w historii nowożytnej Europy. Obsuwająca się ze góry ziemia wpadła do zbiornika zapory, a woda właśnie tam się znajdująca przelała się przez zwieńczenie umocnień i zalała leżącą poniżej wioskę. To wydarzenie stało się przyczyną zgonu wielu mieszkańców. Czy apokalipsa w Vajont musiała naprawdę się zdarzyć?

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz oczywista można było ustrzec się przed nią, gdyby wykonano bardziej dociekliwe badania. Można nawet zaryzykować opinię, że 50 lat później szanse na wydarzenie się tak strasznej historii gwałtownie zmalały. Przekonajmy się z jakiego powodu.

Maszyny, jakimi współcześnie dysponują geolodzy znacząco różnią się od tych, których używano w 2 dziesięciolecia po II wojnie światowej. Oprócz tego pracownicy zajmujący się badaniem poszczególnych warstw ziemi w razie potrzeby nawet mogą wykonywać wcześniej wyznaczone symulacje, a na tym rejestr wszelkich możliwości dopiero się rozpoczyna. Przykładowo sondowanie cpt pozwala zbadać strukturę gleby bez większej ingerencji w środowisko naturalne i większych środków pieniężnych, bo konkurencja w zakresie tych czynności pozostaje w miarę duża.

Więcej: Baars

Używanie terminu sondowania statyczne nie zawęża się jedynie do sytuacji, w których narażone staje się ludzkie życie. Omawiana powyżej usługa znajduje się w ofertach wielu przedsiębiorstw wykonujących badania geotechniczne. Takich anonsów poszukują w sieci albo prasie wszyscy ci, którzy w nadchodzącym czasie planują rozpoczęcie budowy domu piętrowego np. na terenach zagrożonych osuwaniem się albo zapadnięciem gruntu. A w państwach narażonych na trzęsienia ziemi należy także brać po uwagę siłę ewentualnych wstrząsów.

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Budowa zapór pozostaje wielkim przedsięwzięciem, które wymaga zaangażowania inżynierów różnych dziedzin nauki, nie tylko geologów czy geotechników. Jednak, jak się bez przerwy przekonujemy, takie działania są konieczne i uzasadnione względami szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Żywo pasjonuje Cię rozpatrywana w tym miejscu kwestia? Jeżeli tak, to ponadto kliknij ten odsyłacz i zdobądź pomocne info (https://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/hydranty-wewnetrzne/przylacze-strazy-pozarnej-zbieracz/).

Sondowania statyczne stanowią tylko wierzchołek badań, jakie trzeba obowiązkowo wykonać jeszcze przed wmurowaniem pierwszej cegły. Możemy sobie wyobrazić, ile wysiłku wkładają projektanci danej budowli, aby była ona wytrzymała i służyła ludziom przez dekady.

Jeśli masz chęć zdobyć więcej informacji na omawiany temat, to odnajdziesz je zapewne po przejściu na witrynę (http://smartvent.pl/automatyka/) – w tamtym miejscu są one bardzo ciekawe.

W końcu tunelu, którym porusza się wagon metra czy fundamentu pod wieżowiec nie buduje się tylko z myślą o jednym pokoleniu.