Główne zalety domu energooszczędnego?

Od jakiegoś czasu sporo dyskutuje się o ekologi oraz oszczędzaniu energii, a odzwierciedlenie tego trendu zaobserwować można w wielu różnych dziedzinach, do których możemy zaliczyć architekturę.

budoskop

Autor: Fiona MacGinty-O’Neill
Źródło: http://www.flickr.com
Wielu z nas postanawia skusić się na tak zwane budownictwo „zielonych domów”, które kładzie nacisk na wyjątkową konstrukcję, mającą na celu jak największe zminimalizowanie utraty ciepła, niejednokrotnie uzyskanie energii z alternatywnych źródeł, a w rezultacie zminimalizowanie kosztów związanych z eksploatacją budynku mieszkalnego.

Jeżeli my także zaplanowaliśmy aby żyć w porozumieniu ze środowiskiem, przy czym wziąć pod uwagę nasze dochody i przychody sugerujemy by zdecydować się na dom (zobacz domy z elementów gotowych) energooszczędny. Struktura takich budynków podyktowana jest zasadami oszczędności energii oraz ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na fasadach budynków od ogrzanej słońcem strony widoczne są duże przeszklenia, ilość i rozmiar okien i drzwi od strony północnej, stanowią minimum, przez co zmniejszona jest przestrzeń, przez którą może uciekać ciepło z wnętrza.

budowa

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

W chwilach gdy dyskutujemy o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie jedynie koszty materiałów i wybudowania domu. To także dalsze koszty utrzymania domu, a więc sumy wydane na ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację.

Zainteresowały Cię opisywane zagadnienia? Jeśli tak, to zobacz ponadto, co ma w tym temacie ta polecana strona. Znajdziesz na niej podobne informacje.

W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie są dużo niższe niż w przypadku domu standardowego.

Dom energooszczędny to także dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, gwarantująca oszczędności finansowe na całe życie. Ponadto pamiętajmy o tym, że energia będzie cały czas „szła w górę”, co w odniesieniu do domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty eksploatacji domu. Nierzadko większą część zarobków musimy przeznaczyć na utrzymanie naszego domu – oczywiście, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt postawienia takiego domu wcale nie musi być drogi – jest to suma budowy domu tradycyjnego. Dlatego też planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne dla środowiska.