Poetyczny Wrocław

Od jakiegoś czasu jestem właścicielem działki w województwie dolnośląskim. Jak wiemy są to piękne, i w jakiś sposób tajemnicze obszary, właściwe dla malarzy ze względu na widoki i dla historyków-hobbistów do których i ja przynależę.

Oczarował mnie więc Wrocław jak też jego okolice. Tym bardziej, iż spędziłem w tych stronach sporo czasu we wczesnej młodości. Odwiedzałem stare dzielnice miasta z cudownymi ogrodami pełnymi starych drzew. Sady ze starymi odmianami jabłoni jak też grusz, których z przyczyn ekonomicznych, głównie ze względu na szybkość owocowania dzisiaj już nie ma. Współczesne odmiany jednak przegrywają na aromacie i smaku. Drzewa są tak niskie, aby bez trudu można było zbierać owoce. Traci jednak na tym wygląd sadu. Ale – jako się rzekło – śliczne to miasto ma jeszcze wiele uroczych miejsc.
Romantyczne ogrody rozpoczynają małe, fantazyjne, kute przez starych kowali furtki Wrocław i miejscowości podwrocławskie ocaliły wiele specyficznej, pruskiej architektury z charakterystycznie wyglądającymi ścianami, murami opasującymi obejścia zwieńczone często poprzez kształtne bramy anotis Wrocław nie jest wyłącznym miejscem gdzie możemy widzieć pruską architekturę, spotkamy taką jeszcze chociażby w woj. pomorskim. Czasy się tymczasem zmieniają, coraz częściej stawiamy na pierwszym miejscu komfort a nie estetyka, i przy nowiutkich budynkach wznosimy częstokroć ogrodzenia panelowe, łatwe w montażu i jeszcze łatwiejsze w fabrykacji. Osiąga się je z giętych fragmentów metalowych, co umożliwia na dopasowanie układu płotu do wymagań także estetycznych klienta, przy małej cenie. Płot moich snów to ogrodzenie z kutego żelaza z okazałą bramką z fantazyjną rozetą na szczycie.

Oczywiście za ogrodzenia rozciągać się będzie ogródek pełen grusz i jabłoni, z nowoczesnym domkiem stylizowanym na dawny polski dworek. Będzie tam przyjemnie odpoczywać w jesienne popołudnie. Na ganku obrazek niczym z „Pana Tadeusza”, albowiem lektura ta zrobiła na mnie duże przeżycie i to nie wyłącznie w sprawie przyszłego domku ale i jego utensyliów od czasów licealnych i lektury fragmentu opisującego porcelanę kieruję uwagę na takie właśnie szczegóły, bo to one moim zdaniem przesądzają o smaku codziennego życia.